... INTELIGENTNÍ ZPŮSOB, JAK UŠETŘIT
...............................................................................................................................................................
Aktualizujte si svůj starý ohřívač vody za nový model a můžete začít  šetřit peníze vydané za energii již dnes. 
vice informací...

... I EKOLOGICKÝ KOTEL LZE POŘÍDIT EKONOMICKY 
.....................................................................................................................................................................................................................................................
PROVÁDÍME PRODEJ, ODBORNOU INSTALACI A SERVIS EKOLOGICKÝCH PLNĚ AUTOMATICKÝCH KOTLŮ NA PELETY ATMOS
vice informací...

...KOGENERAČNÍ JEDNOTKA Vaillant ecoPOWER 4,7 
....................................................................................................................................................................................................................................................
KOMBINOVANÁ VÝROBA ELEKTRICKÉ ENERGIE A TEPLA S ÚČINNOSTÍ AŽ 92%
Alternativa pro penziony, lázně, spa - welnes rezorty a menší živnostenské provozy
vice informací...

Kontaktujte nás a získejte dotaci 

na kotel, krbová kamna, tepelné čerpadlo nebo solární systém

Z důvodu omezeného množství celkového objemu dotací, nečekejte na poslední chvíli, ale kontaktujte nás již dnes. 

více informací...

Kdy se vyplatí vytápění peletami?

Kotle na pelety se v České republice postupně stávají součástí domácích i průmyslových kotelen. Vyplatí se vytápění peletami? Je pro spalování pelet potřeba automatický kotel? Hrozí nedostatek pelet?

Je používání pelet oproti jiným typům paliv výhodné?

V případě, že je pro Vás nejdůležitějším kritériem při výběru paliva pro vytápění cena, potom je možné zjednodušeně říct, že vám pelety oproti plynu sníží náklady na vytápění maximálně o 30 %, za elektřinu dle konkrétního způsobu řešení topného systému ještě podstatně více. Pokud ale v současnosti topíte uhlím nebo dřevem, přechod na pelety se vám v tuto chvíli finančně nevyplatí. Vždy je však nutné vzít v úvahu pořizovací náklady na peletový kotel, které se pohybují v rozmezí 50 až 300 tisíc Kč v závislosti na konkrétním typu, výkonu a vybavení. 

hořící pelety

Kotel na pelety dokáže se správným vybavením zajistit tak komfortní provoz, že jej lze porovnávat s pohodlím plynového kotle. Takový peletový kotel s příslušenstvím si ovšem vyžádá investici prakticky vždy přesahující 100 tisíc Kč, tedy několikanásobek ceny kotle plynového, čímž se doba návratnosti výrazně zvyšuje.  Zcela jiná situace ovšem nastává, pokud máte možnost využít na pořízení peletového kotle dotaci od státu. Nyní se na peletové kotle vztahuje program "Nová Zelená úsporám" a tzv. "Kotlíkové dotace" v některých krajích. V případě využití dotace pak přechod na pelety může zajistit poměrně rychlou návratnost formou úspor za vytápění. Další devizou jsou minimální emise škodlivin a snadná obsluha.

Kotel na dřevěné pelety Viessmann Vitoligno 300-P

Pelety a krbová kamna 

Pokud chcete začít topit peletami, se starými krbovými kamny nebo kotlem na tuhá paliva to nebude možné. Drobné sypké pelety se totiž chovají jinak než větší celistvé kusy dřeva, dřevěné brikety nebo uhlí. Pelety se spalují ve speciálních krbových kamnech vybavených zvláštním hořákem. Krbová kamna na pelety jsou na tom z hlediska komfortu obsluhy lépe než běžná krbová kamna a krby. Koncentrují se zde prakticky všechny výhody peletového kotle (zejména automatické zapalování a přidávání paliva) a přitom nebudete ochuzeni o pohled do plamenů. Krbová kamna na pelety mají vlastní zásobník pelet, který je nutné doplňovat. Existují v teplovzdušné variantě tj. jako klasická kamna, ale také ve verzi s teplovodním výměníkem. Pokud jsou krbová kamna dostatečně výkonově dimenzována, mohou díky výměníku plně nahradit centrální kotel. 

Krbová kamna na pelety

Kotel na pelety zajistí komfortní vytápění

Centrální peletové kotle jsou obvykle připojeny k teplovodní soustavě (můžou vytápět bojler, ohřívat teplou užitkovou vodu a radiátory), můžete je zahrnout jak do projektu novostavby, nebo jími nahradit staré kotele na uhlí, plyn, topný olej nebo elektřinu a namontovat je do stávajících kotelen. Můžete si vybrat jak mezi poloautomatickými, tak plně automatickými kotli. Liší se v tom, kolik práce chcete vynaložit při naplňování peletovového zásobníku a vyrazdňování zásobníku popela. 

Plně automatizované peletové kotle s teplovodním výměníkem si svým komfortem nijak nezadají s tradičními kotli na plyn, elektřinu nebo topný olej. U moderních peletových kotlů se díky důvtipné regulaci přizpůsobuje množství přikládaných pelet výkonu kotle a aktuálnímu požadavku ohřevu (kotel samozřejmě může komunikovat s regulačními prvky topné soustavy např. s pokojovým termostatem). Jedině vyprázdnění zásobníku na popel se děje ručně, v topných sezónách maximálně jednou za měsíc, často i méně. Popel z pelet je možno využít jako kvalitní přírodní hnojivo na zahradu. Další velkou výhodou peletových kotlů je oproti ostatním kotlům na tuhá paliva snadné elektrické zapalování resp. spuštění kotle. Zmáčknete tlačítko a kotel se spustí s obdobným komfortem, jako je tomu právě u plynových kotlů. 

Existují také kotle umožňující spalování různých typů paliva, výrobce však tuto možnost musí uvést, jinak by mohlo dojít např. k poškození kotle nebo ztrátě záruky. Také samotné pelety existují v několika provedeních. Základní světlé pelety s čisté dřevní biomasy jsou určeny pro všechny typy peletových kotlů. Některé kotle však umožňují spalovat i další typy pelet (rostlinné, kůrové apod.). Peletové kotle pořídíte v závislosti na výkonu a vybavení přibližně od 50 do 300 tisíc Kč.

Kotel na dřevěné pelety Viessmann Vitoligno 300-PPrůřez peletovým kotlem Viessmann Vitoligno 300-P

Kompletní systémy pro vytápění se skladováním a vynášením pelet 

Pro spolehlivý a dlouhodobý provoz musí peletový kotel, vynášecí systémy a sklad na pelety tvořit vzájemně sladěnou jednotku. Do skladu lze dřevěné pelety dopravovat (zafoukávat) prostřednictvím silážních vozů. Při plnění skladu by neměla být překročena délka hadice 30 metrů. Pokud předpokládáte, že budete potřebovat delší hadice, kontaktujte svého dodavatele pelet, aby vám vysvětlil technické možnosti. Příjezdová cesta musí být vhodná pro silážní vozy. Zpravidla je důležitá šířka silnice minimálně 4 metry. Pokud je to možné, měl by skladništní prostor sousedit s obvodovou stěnou. Měl by být k dispozici přívod 230 V / 50 Hz pro odsávací ventilátor dodavatele pelet s možností vypnutí peletového kotle. Provedení přísunu paliva ze skladu k peletkovému kotli dělíme do dvou skupin:

  • Přísun paliva do peletkového kotle vakuovým sacím systémem
  • Přísun paliva do peletkového kotle pomocí flexibilního šnekového dopravníku

Kompletní systém pro vytápění peletami Viessmann

Skladování s přísunem paliva do peletového kotle vakuovým sacím systémem

Provedení se sacím systémem se používá všude tam, kde skladištní prostor nesousedí přímo s místem instalace peletového kotle. Prostřednictvím sacího systému lze pelety dopravovat až do vzdáleností 15 metrů. Sací systém lze flexibilně nastavit a přizpůsobit i úzkým prostorám. Sací systém lze adaptovat i na vynášecího šneka nebo na peletové silo.

Skladování s přísunem paliva k peletovému kotli pomocí flexibilního šnekového dopravníku

Pokud se sklad nebo silo na pelety nachází přímo u kotelny, lze pelety ke kotli dopravit prostřednictvím flexibilního šnekového dopravníku přímo k otočné komorové násypce. Tento systém nevyžaduje u kotle zásobník na pelety. Pohonná jednotka flexibilního šnekového dopravníku se montuje přímo na otočnou komorovou násypku kotle.

Kompletní systém pro vytápění peletami Viessmann

Kdy nakupovat pelety? 

Nejvýhodnější je nakupovat pelety v létě, kdy bývají ceny o desítky procent nižší v porovnání se zimními měsíci, kdy topná sezóna vrcholí. Jednorázovou objednávkou pelet si vytvoříte zásobu na celou zimu, využijete letních cen a ušetříte také za dopravu pelet, kterou zaplatíte jen jednou. Při nákupu většího objemu také prodejci často nabízejí množstevní slevy. Pelety od výrobce, se kterým nemáte zkušenosti, se vyplatí kupovat nejprve na zkoušku v menším množství. Kvalita pelet se může dosti lišit, což poznáte na spotřebě paliva i množství popela.

Dřevěné pelety

Hrozí nedostatek pelet? 

Protože pořízení speciálního peletového kotle není lacinou záležitostí může Vás napadnout otázka, zda-li se ceny pelet nebudou do budoucna prudce zvyšovat, nebo jestli vzhledem ke zvyšující se poptávce nehrozí dokonce jejich nedostatek na trhu. Trh s peletami se úspěšně rozvíjí po celé Evropě. Jen u nás v současnosti najdete více než deset peletáren s objemem výroby přesahujícím 5 tis tun ročně. Dle informací uveřejněných Klastrem Česká peleta se dvě třetiny u nás vyrobených pelet vyváží do zahraničí a ačkoli zájem o pelety roste, nedostatek v dohledné době nehrozí. Ceny nejkvalitnějších dřevních pelet se v současné době pohybují okolo 5 až 8 tisíc Kč za tunu. Ceny pelet jsou ve srovnání s vývojem cen ostatních paliv již několik let poměrně stabilní.

Graf výroby a spotřeby pelet v ČR

Rozvoz pelet cisternami má budoucnost

Pelety lze zakoupit v prodejnách řeziva, stavebninách, obchodních řetězcích, ale i u topenářských firem či malých výrobců. K zákazníkům se pak pelety dostanou v patnáctikilových pytlích, v tunových baleních (tzv. big-bag) nebo jsou rozváženy cisternou. V České republice je zatím doprava cisternou podceňována, ale do budoucna má velký potenciál. Skladovací prostor pro pelety by měl být vybudován do vzdálenosti 30 metrů od místa, kde může pohodlně cisterna zaparkovat .  Plnící příruby vedoucí do skladovacího prostoru musí být na vnější zdi domu dobře přístupné. Cisterna se na ně napojí flexibilními hadicemi, díky kterým nafouká pelety rovnou do sila. Dovoz pelet cisternou se vyplatí hlavně majitelům větších objektů s dostatečným skladovacím prostorem školy, instituce, hotely, průmyslové areály apod. Silo na pelety může být rovněž zabudováno na přilehlém pozemku nad nebo pod úrovní terénu. Pro menší odběry pelet v pytlích je pak standardně zajišťován rozvoz auty s terénním manipulátorem, který umí paletované zboží určené k uskladnění zavést zákazníkovy až do garáže.

Rozvoz pelet

Nabízíme prodej, montáž a servis kotlů na pelety s příslušenstvím níže uvedených prověřených značek:

Buderus Logano G221 A s automatickým podavačem

Kotel na pelety Viessmann Vitoligno 300-P

Ekologicky_kotel_na_pelety_Viadrus

Ekologicky_kotel_na_pelety_Atmos

Ekologicky_kotel_na_pelety_Dakon

Dle požadavku zákazníka, nabídneme jakýkoliv kvalitní produkt dostupný na našem trhu.